Atypowy zawał mięśnia sercowego atypical myocardial infarction to szczególna postać martwicy serca, w której nie występuje charakterystyczny ból w lewej stronie klatki piersiowej. Często dotyczy osób starszych, pacjentów z cukrzycą oraz przewlekłymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Na podstawie objawów klinicznych wyróżnia się astmatyczną, naczyniowo-mózgową, arytmiczną, brzuszną, obwodową oraz bezbólową odmianę tej choroby.
Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów, m.in. z powodu opóźnionego rozpoznania. Nietypowy przebieg, który obserwuje się w około 25% przypadków, jest jedną z przyczyn późnej diagnozy. Ten rodzaj zawału serca występuje częściej u młodych osób poniżej 35-40 roku życia oraz u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 lat). Problem ten wciąż pozostaje aktualny w kardiologii, wymagając od lekarzy wysokiego profesjonalizmu i umiejętności szybkiej diagnostyki różnicowej.
Atypowy zawał mięśnia sercowego przyczyny
Etiologia atypowego zawału mięśnia sercowego jest podobna do klasycznej postaci ostrego zespołu wieńcowego. W 98% przypadków dochodzi do zamknięcia tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową lub skrzeplinę. Choroba rozwija się w kontekście choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego. Rzadziej przyczyną jest zator lub skurcz tętnicy. Do czynników sprzyjających rozwojowi nietypowej postaci zawału należą:
Starość: Ponad 30% przypadków zawałów u osób powyżej 75 lat przebiega bez silnego bólu. Może to wynikać z uszkodzenia włókien nerwowych i współistnienia innych chorób serca, głównie przewlekłej niewydolności serca.
Cukrzyca: Cichy zawał często występuje u osób z długotrwałą cukrzycą i polineuropatią cukrzycową. Pacjenci często łączą pogorszenie stanu z nieprawidłową kontrolą glikemii, co opóźnia właściwą pomoc kardiologiczną.
Kardioskleroza: Nietypowe formy martwicy serca są typowe u pacjentów z bliznami po wcześniejszych zawałach. Ryzyko zwiększa się u osób nadużywających alkoholu, u których rozwija się kardiomiopatia alkoholowa z kardiosklerozą.
Rozwój zawału mięśnia sercowego przebiega w 4 etapach. W najostrzejszym okresie (do 2 godzin) występuje postępujące niedokrwienie mięśnia sercowego i pierwsze objawy martwicy. Następnie rozwija się okres ostry (do 2 dni) z ograniczoną martwicą i uwolnieniem enzymów sercowych do krwi. Kolejny to okres podostry (28 dni) oraz okres po zawale (do 6 miesięcy).
Klasyfikacja
Na podstawie obrazu klinicznego wyróżnia się astmatyczną (20%), naczyniowo-mózgową (1,5%), brzuszną (1%) i inne atypowe warianty zawału serca. W kardiologii nietypowe postacie klasyfikuje się podobnie jak klasyczny zawał serca, uwzględniając następujące kryteria:
EKG: ostry zawał z patologicznym załamkiem Q lub zawał bez Q.
Głębokość martwicy: śródścienna, podwsierdziowa, podnasierdziowa, przezścienna.
Lokalizacja zmiany: prawa komora, lewa komora (przednia, tylno-boczna, przegrodowa).
Przebieg: pierwotny, nawracający, powtarzany.
Atypowy zawał mięśnia sercowego objawy
Astmatyczny zawał serca
Najczęściej spotykana jest astmatyczna odmiana choroby, w której na pierwszy plan wysuwa się ostra niewydolność lewej komory serca. Klinicznie objawia się napadami astmy sercowej, charakteryzującymi się przyspieszonym i utrudnionym oddychaniem, kaszlem oraz dusznością zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku. W cięższych przypadkach pojawia się piana z ust, gwałtowny spadek ciśnienia krwi oraz sine zabarwienie skóry dystalnych części ciała.
Arytmiczny zawał serca
Odmiana arytmiczna charakteryzuje się występowaniem napadowego częstoskurczu lub migotania przedsionków, szczególnie w przypadku nawracającej lub powtarzającej się martwicy mięśnia sercowego. Epizodom zaburzeń rytmu mogą towarzyszyć zawroty głowy, ciemnienie przed oczami oraz krótkotrwała utrata przytomności. Pacjenci często odczuwają szybkie bicie serca, zaniki tętna lub uczucie "salta" serca, lecz nie występuje intensywny ból typowy dla zawału serca.
Zawał mózgu
Nietypowy zawał mózgu manifestuje się zaburzeniami przepływu krwi w mózgu. W zależności od wielkości i lokalizacji ogniska chorobowego, pacjenci mogą odczuwać bóle głowy, zawroty, zaburzenia czucia, niedowłady, a nawet paraliż. Często pojawiają się problemy ze wzrokiem, słuchem oraz mową. Niektórzy pacjenci doświadczają niekontrolowanego pobudzenia ruchowego oraz objawów ostrej psychozy.
Zawał jamy brzusznej
Wariant brzuszny charakteryzuje się silnym bólem w górnej części brzucha, przypominającym atak ostrego zapalenia trzustki, żołądka lub pęcherzyka żółciowego. Bólowi towarzyszą nudności, wymioty oraz wzdęcia. Mogą wystąpić zaburzenia jelitowe, takie jak nawracająca biegunka, niedowład przewodu pokarmowego czy zatrzymanie stolca. W rzadkich przypadkach rozwija się krwawienie jelitowe związane z nietypowym zawałem serca.
Obwodowy zawał serca
Do specyficznej grupy należy tzw. obwodowy zawał serca, w którym występuje zespół bólowy o nietypowej lokalizacji. Pacjenci skarżą się na ból po prawej stronie klatki piersiowej, szyi, ramieniu lub stawie łokciowym. Czasem odczuwają bóle w okolicach twarzy i zębów, co może być mylnie interpretowane jako objaw choroby zębów.
Bezobjawowy zawał serca
Bezobjawowy zawał serca, typowy dla diabetyków i osób starszych, jest jedną z najtrudniejszych do zdiagnozowania form, gdyż brak jest wyraźnych objawów klinicznych. Niektórzy pacjenci zgłaszają jedynie lekką duszność, nadmierne pocenie się oraz zaburzenia snu, jednak objawy te pozostają zwykle niezauważone. Bezobjawowy zawał jest często diagnozowany przypadkowo podczas badania EKG lub na skutek powikłań.
Powikłania atypowego zawału serca można podzielić na wczesne, występujące w fazie ostrej, oraz późne, rozwijające się w okresie podostrym i w fazie bliznowacenia. Do najpoważniejszych wczesnych powikłań należą zaburzenia rytmu (migotanie komór, częstoskurcz napadowy, blok AV), wstrząs kardiogenny, ostry tętniak serca oraz pęknięcie mięśnia sercowego. Często pojawiają się również powikłania zakrzepowo-zatorowe, wpływające na krążenie ogólnoustrojowe i płucne.
Typowym późnym powikłaniem choroby jest przewlekła niewydolność lewej lub prawej komory. Po zawale serca istnieje również ryzyko rozwoju zakrzepowo-wsierdziowego zapalenia wsierdzia oraz innych powikłań zakrzepowo-zatorowych, szczególnie w małych naczyniach. Inne powikłania obejmują zespół Dresslera, będący wynikiem mechanizmów autoimmunologicznych.
Atypowy zawał mięśnia sercowego diagnoza
Ze względu na zróżnicowany obraz kliniczny, wstępną diagnostyką mogą zajmować się nie tylko kardiolodzy, ale również neurolodzy, pulmonolodzy oraz chirurdzy. Badania diagnostyczne mają na celu wykluczenie innych przyczyn objawów oraz potwierdzenie uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. W diagnostyce stosuje się:
Elektrokardiografię (EKG): Podstawowe badanie wykrywające zmiany w zapisie QRS oraz odcinka ST, wskazujące na zawał nawet przy braku objawów.
Diagnostykę USG (EchoCG): Ocena ruchomości ścian komór i frakcji wyrzutowej serca, lokalizacja martwicy. W przypadku bólu brzucha stosuje się ultrasonografię narządów jamy brzusznej.
Tomografię komputerową mózgu: W ciężkich objawach neurologicznych, w celu wykluczenia udaru. Dodatkowo MRI w szczegółowej wizualizacji tkanki nerwowej.
Koronarografię: Badanie kontrastowe tętnic wieńcowych dla lokalizacji zakrzepicy, zatorów czy skurczu naczyń, czasem łączone z zabiegiem usunięcia przeszkody.
Metody laboratoryjne: Badania krwi i moczu, oznaczenie enzymów wątrobowych, elektrolitów, spektrum lipidów i markerów sercowych (troponiny, fosfokinaza kreatynowa).