Zarośnięcie zastawki trójdzielnej tricuspid atresia to wrodzona choroba serca, charakteryzująca się brakiem połączenia między przedsionkiem a komorą po prawej stronie serca. Klinicznie, atrezja zastawki trójdzielnej objawia się opóźnieniem rozwoju fizycznego dziecka, dusznością w spoczynku, sinicą oraz objawami niewydolności serca.
Atrezja zastawki trójdzielnej to wada wrodzona, w której zastawka trójdzielna, łącząca prawy przedsionek z prawą komorą, nie jest prawidłowo rozwinięta. W miejscu zastawki tworzy się gęsta błona, uniemożliwiająca przepływ krwi pomiędzy prawymi częściami serca. W kardiologii atrezja zastawki trójdzielnej stanowi 1,6–3% wszystkich wrodzonych chorób serca wykrywanych u dzieci. Pod względem częstości występowania wśród wad „siniczych” (charakteryzujących się sinicą), ustępuje jedynie tetralogii Fallota i transpozycji wielkich naczyń. Bez leczenia, śmiertelność w pierwszym roku życia dzieci z atrezją zastawki trójdzielnej sięga 75−90%.
Przyczyny atrezji zastawki trójdzielnej Główne przyczyny tej wady serca wynikają z zaburzeń rozwoju serca we wczesnym okresie embriogenezy (między 2. a 8. tygodniem ciąży). Czynnikami ryzyka w tym czasie mogą być infekcje wirusowe (np. różyczka, grypa), przewlekły alkoholizm matki, szkodliwe warunki pracy, a także stosowanie niektórych leków, takich jak sulfonamidy, antybiotyki czy aspiryna.
Dodatkowo, ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca zwiększa się u kobiet powyżej 35. roku życia, u których w pierwszym trymestrze ciąży wystąpiły powikłania, takie jak zatrucie, zagrożenie poronieniem, czy wcześniejsze martwe urodzenie. Predysponować mogą również choroby endokrynologiczne, jak cukrzyca, oraz obciążenia genetyczne – przypadki wrodzonych wad serca u rodzeństwa lub innych członków rodziny.
Hemodynamika w atrezji zastawki trójdzielnej Atrezja zastawki trójdzielnej charakteryzuje się zarastaniem prawego ujścia przedsionkowo-komorowego, co prowadzi do niedorozwoju prawej komory (hipoplazja). Krew z prawego przedsionka przepływa do lewej strony serca przez ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Następnie krew przepływa przez zastawkę mitralną do lewej komory, skąd rozdziela się: część trafia do aorty, a część, przez ubytek w przegrodzie międzykomorowej, do stożka prawej komory i tętnicy płucnej. Jeśli ubytek w przegrodzie międzykomorowej nie występuje, przepływ krwi między krążeniem systemowym a płucnym odbywa się przez przewód tętniczy lub tętnice poboczne.
W wyniku tych zaburzeń dochodzi do mieszania się krwi żylnej i tętniczej, co powoduje sinicę. Przez to, że prawa komora jest słabo rozwinięta, lewa komora serca musi przejąć główną funkcję pompowania krwi, co prowadzi do nadmiernego obciążenia i rozwoju niewydolności serca.
Klasyfikacja atrezji zastawki trójdzielnej Wyróżnia się kilka postaci tej wady, w zależności od morfologii: mięśniową (76%), błoniastą (7–12%), zastawkową (4,8–6%), typ związany z anomalią Ebsteina (2–8%) oraz rzadkie przypadki atrezji kanału przedsionkowo-komorowego.
Najczęściej występująca postać mięśniowa charakteryzuje się nieprawidłowym położeniem dna prawego przedsionka powyżej ściany lewej komory, co prowadzi do hipoplazji prawej komory z powodu braku dopływowego stożka. W postaci błoniastej dno prawego przedsionka znajduje się powyżej przegrody międzykomorowej, co także skutkuje hipoplazją prawej komory.
W postaci zastawkowej przedsionek i komora prawe są oddzielone błoną włóknistą z perforacjami, co, mimo hipoplazji, pozwala na częściowe funkcjonowanie prawej komory.
Typ związany z anomalią Ebsteina polega na przemieszczeniu zastawki trójdzielnej do wnętrza prawej komory, natomiast w przypadku otwartego kanału przedsionkowo-komorowego, zastawka przedsionkowo-komorowa blokuje ujście prawego przedsionka.
Warianty anatomiczne atrezji zastawki trójdzielnej:
Atrezja ze zwiększonym lub prawidłowym przepływem płucnym – przy prawidłowym położeniu naczyń i obecności ubytku w przegrodzie międzykomorowej.
Atrezja ze zmniejszonym przepływem płucnym – przy zwężeniu pnia płucnego i towarzyszących wadach, jak hipoplazja prawej komory.